Univera Logo

Brown Forman Satış Dağıtım Operasyonlarında Univera'yı Tercih Etti

Amiral gemisi Jack Daniel’s olan ve daha birçok ünlü markaya sahip olan Brown Forman, Türkiye’deki satış dağıtım kanalının kurulması ve tüm saha satış operasyonları için mobil satış dağıtım süreçlerini kolaylaştıran ve bu süreçlere hız katan EnRoute Panorama'yı, saha ekiplerinin veri toplamasını ve raporlamasını kolaylaştırmak için ise mobil iş yönetimi çözümü Quest Panorama'yı kullanmaya başladı.

1870 yılından günümüze, ürün gamını genişleterek gelen Brown Forman bugün dünyada 135 ülkede 4120 çalışanı ve 25’den fazla ürün çeşidiyle, en büyük 10 global alkollü içecek firması arasında büyümeye devam ediyor.

Birçok ülkede, çözüm ortakları sayesinde satış faaliyetlerini yürüten Brown-Forman, Türkiye’de, Ocak 2012’den itibaren kendi satış ağını kurmaya karar verdi. 7 bölge distribütörü ve 14 bayi ile dağıtım operasyonlarını yürütmeye başlayan Brown Forman, mobil satış dağıtım ağı için EnRoute Panoramayı tercih etti.

Türkiye’deki satış ağlarının kurulması konusunda çalışmalara başlarken Univera ile işbirliği konusunda adımlar atan Brown Forman çok kısa bir sürede bu işbirliğini satış ve dağıtım faaliyetlerinde operasyonel verimliliğe çevirdi.

Tüm bu satış ve dağıtım faalieytlerini, Univera’nın 20 yıllık deneyimini göz önünde bulundurarak ilerleyen B-F yetkilileri, İhtiyaç duyulan donanım, yazılım, kurulum ve eğitim çözümlerinin aynı anda karşılanmasının, Univera’yı tercih etmelerinde büyük önem taşıdığını belirttiler. Yenilikçi kadro ve ihtiyaçlar paralelinde sürekli geliştirilebilir yapısının müşterilere özel çözümler ve geliştirmelerde çok büyük rol oynadığını bilen B-F en alt kademeden üst yönetime kadar tüm ihtiyaçları karşılayabilecek raporlar ve analizler için Univera ile yola çıktı. Ayrıca tüm bunların yanı sıra satış sonrası kesintisiz destek ve 7/24 hizmet veren Çağrı Merkezi’nin olması ve ulusal ve çokuluslu birçok güçlü referansla çalışmasının da Univera'yı tercih etme nedenleri arasında yer aldığını belirtti.

Ocak 2012’de, yeniden yapılanmış distribütör ve satış ekibi ile BF Türkiye, sıcak satış operasyonuna başladı. Satış etkinliklerinin ve pazarlama faaliyetlerinin tek merkezden yürütülebilmesi ve kontrolünde mobil satış dağıtım uygulamalarını kullanmak, (iskonto, promosyon, penetrasyon, prim vs.), distribütör ve bayi verilerinin toplanması ve analizini gerçekleştirmek, satış temsilcilerinin koordinasyonu ve denetiminde etkin olmak (ziyaret, fatura, tahsilat vs.) ve satılan malların bölgelere ve noktalara dağılımını görebilmek için Univera’nın web tabanlı EnRoute Panorama programı süreçlere uygulandı.

Brown Forman, Mobil Satış ve Dağıtım Çözümü EnRoute Panorama ile yola devam ederken Univera’nın sistem ve yazılım entegratörlüğünden faydalanarak sahada, satış elemanlarının gün içerisinde yaptıkları müşteri faaliyetleri için de Univera’nın sahadan online bilgi toplama yazılımı olan Mobil İş yönetimi Çözümü Quest Panorama’yı da kullanmaya başladı. El bilgisayarları üzerindeki formlar yardımıyla, Internet üzerinden raporlar alınabilmesini sağlayan sistem sayesinde pazarlama aktiviteleri, veri toplama, müşteri ziyaretleri takibi gibi birçok bilginin online toplanabilmesi ve raporlanabilmesi sağlanmış oldu.

Kağıt üzerinde toplanabilen her türlü formun el bilgisayarları üzerinde tanımlanması sayesinde Brown-Forman, grafik raporlarına sahip olduğu gibi el terminallerinin fotoğraf çekme özelliği ile fotoğraf raporlarını sistemde görerek mail yoluyla iletilmesi gibi teknolojinin farklılıklarını saha ve satış sistemlerinde kullanmaya başladı.

Univera’nın bu yıl 11.’sini gerçekleştirdiği Mobil Teknolojiler Günü’nde konuşmacı olarak yer alan Brown Forman Satış Müdürü Tufan Sükan uyguladıkları sistem ve yazılım ile ilgili şunları paylaştı: “Bugün sahip olduğumuz sistem sayesinde çalışmalarımız sayıya ve hıza dönüştü. Bu noktada yaptığımız çalışmaları ölçüp, değerlendirmek ve rakamlara göre hareket etmemiz gerek. Sahip olduğumuz ölçek ve büyüklük, dünya çapında yarattığımız ciro ve çalışan sayısı düşünüldüğünde, rakiplerin stratejilerine göre çalışmalar yapmamız ancak satış ve saha yazılım sistemlerini kullanarak mümkün.

Biz bu noktada sıfırdan bir dağıtım ağı ve kanalı kurarken, mobil satış dağıtım uygulamasını Univera’nın yıllara dayanan birikim ve uygulamalarını referans alarak kullanmaya karar verdik. Yaratacağımız sistem ancak teknoloji ve ölçümleme ile donatıldığında farklılığını yansıtacaktı. Bugün pek çok markanın distribütörlüğünü yaparken bu marka ve satışları yönetmek ancak kurulacak mobil uygulamalar ve onların satış sonrası hizmetlerini iyi koordine etmekle mümkün. Biz bu süreçte hem firmamız, hem de Univera çalışanları olarak sinerjiyi yarattığımıza inanıyoruz.”

Merhaba
İlginiz için teşekkür ederiz.
Yardımcı olmak için talebiniz hakkında bilgi alabilir miyim?