Univera Logo

Doğuş Gıda Gücünü Mobil Teknolojilerden Alıyor

Günümüzde firmalar teknolojiden destek alarak büyüyor. Teknoloji sayesinde iş süreçlerini kolaylaştıran ve buna bağlı hızlı ve kaliteli hizmet sunan firmalar, yarışta ön sıralarda yerlerini alıyor. Bunun bilincinde olan Doğuş Gıda Grubu da üretimden, satış&dağıtıma kadar tüm iş süreçlerinde teknolojiden faydalanıyor.

Mobil Teknolojiler konusunda hizmet veren Univera, Doğuş Gıda için birlikte mobil satış dağıtım ve depo&üretim yönetimi projelerini hayata geçiriyor.

1985 yılında Rize’de kurulan Doğuş Gıda, Türkiye’nin ilk özel çay şirketi. Yıllar içinde, ürün skalasını genişleterek birçok sektörde hizmet vermeye başlayan firma, gıda sektöründe yatay genişleme göstererek, bugün Türkiye’nin lider gıda firmaları arasında yer alıyor.

 

Depoda Hatasız İşlemler için StokBar

Ürün yelpazesi ve dağıtım hacmi genişleyen Doğuş Gıda, ürün ve hizmetlerini son tüketiciye daha hızlı ve sorunsuz sunabilmek için iş süreçlerini de sürekli geliştiriyor. Bunun için teknolojiden faydalanan Doğuş Gıda, uzun zamandır Univera ile birlikte imza attığı başarılı projelere bir yenisini daha ekliyor.

2007 yılında, StokBar Plus ile başlayan depo ve üretim yönetimi projesi, Univera’nın web tabanlı ortak platformu Panorama’ya geçiş projesi ile devam ediyor.

Proje kapsamında; 1 Paketleme Fabrikası ve 6 Yaş Çay Alım Tesisi, 2 Cips Fabrikası, 1 Şeker Fabrikası, 1 Salça Fabrikası ve Doğuş Çay & Doğuş Yiyecek’in tüm ürünlerinin depolandığı ve dağıtımının yapıldığı 8 adet bölge deposunda proje çalışması yer alıyor.

Bu proje ile Doğuş Gıda, anlık kullanılabilir hammadde ve ambalaj stokları ile satılabilir ürün stoklarının takibinin sağlıklı yapılabilmesi, sevkiyatlarda manuel yükleme işlemleri nedeni ile yaşanan zorluk ve sevkiyat hatalarının giderilmesi, ürün ve malzeme izlenebilirliğinin kağıt ortamında tutulmasının getirdiği işyükü ve zorluk ile hataya açık yapının ortadan kalkmasını hedefliyor.

 

Satış Dağıtım Operasyonları EnRoute ile Hızlı ve Verimli

Doğuş Gıda’da EnRoute Plus ile başlayan mobil satış & dağıtım operasyonu, EnRoute Panorama ile devam ediyor. Teknolojinin gelişmesi ve firmaların ihtiyaçları, anlık bilginin ve buna bağlı hızlı ve doğru kararların, rekabette önemini arttırıyor. Doğuş Gıda da ürün gamı ile birlikte hizmet kalitesini de geliştirmek için bilgi teknolojilerinden faydalanıyor.  

Uzun yıllardır Univera ile birlikte çalışan Doğuş Gıda, EnRoute ile kalabalık distribütör ağını online olarak yönetiyor. EnRoute sayesinde distribütör ve saha temsilcisinin performansını, sahadaki işlemleri ve satış bilgilerini anlık görebilen merkez, idari kararları çok daha hızlı alabiliyor.

Yaklaşık 110 distribütör ve 650 satış temsilcisinin dahil olduğu proje sayesinde, Doğuş Gıda satış bilgilerine minimum hata ve maksimum hız ile ulaşabiliyor.

Doğuş Gıda Grubu Tedarik Zinciri Müdürü Mahir Yamakoğlu: “Univera ile çok geniş kapsamlı bir proje yürütüyoruz. Projede epey yol aldık ve hedeflerimize ulaşmaya başladık. Şu anda kurulumları bitmiş ve uygulamaya geçmiş olan 2 cips fabrikamızda, hammadde kabulden başlayıp, üretime transfer, üretimden giriş kayıtlarının oluşturulup StokBar Nakliye Sevkiyat Planlama modülü aracılığı ile sevkiyat planlaması yapılmasına ve  siparişlerin sevkiyatına kadar olan tüm süreçleri StokBar ile yönetmeye başladık. Tabi bir de mobil satış ve dağıtım projemiz var. Onu da EnRoute ile yürütüyoruz. EnRoute ile de depolarımızdan distribütörlerimize dağıtılan ürünlerin distribütör ve satış temsilcisi bazında satış hareketlerini anlık olarak görebiliyoruz. Bu da bize idari anlamda hızlı ve doğru kararlar alma imkanı sunuyor.

Panorama sayesinde; anlık ve doğru stok takibi, kullanıcılardan bağımsız ve sistemsel yönetilen depo operasyonları, geriye dönük sistemsel izlenebilirlik ve otomatik uyarılar ile depo ve ürünlerin doğru yönetilmesi, sevkiyatlarda ürün ve müşteri beklentilerine uygun yönetilebilen SKT ve FIFO süreçleri ve distirbütör yönetimi gibi birçok konuda fayda sağlıyoruz. Personel bağımsız olarak ve insan hatasına bağlı aksaklıklar olmadan tüm bu işlemleri yapmak, verimliliğimizi artırırken, zamandan da önemli oranda tasarruf sağladık.”

StokBar ile ilgili detaylı bilgi için burayı, EnRoute ile ilgili detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Merhaba
İlginiz için teşekkür ederiz.
Yardımcı olmak için talebiniz hakkında bilgi alabilir miyim?