Univera Logo

Johnson Wax Mobil İş Süreçlerini Panorama ile Yönetiyor

1886 yılında Samual Curtis Johnson tarafından parke temizliği için kurulmuş olan Johnson Wax, zamanla ürün gamını genişletmiş ve birçok pazarda faaliyet gösterir duruma gelmiştir.

115 yılı aşkın süredir Johnson ailesi hala şirketin sahibi olup, şirketi yönetmektedir ve şirket dünya üzerinde 70'i aşkın ülkede varlığını sürdürmektedir.

Raid, Glade, Oust, Toilet Duck, OFF!, Baygon, Pronto, Mr Muscle gibi bilinen markaları bünyesinde barındıran S.C. Johnson’ın Türkiye’de İstanbul merkez ofis ve 3 Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır. 

70’ten fazla ülkede sahip olduğu gibi, Türkiye’de de geniş bir satış-dağıtım ağına sahip Johnson Wax, bu ağı kontrol ederken işlemleri manuel olarak yapmanın getirdiği hatalar yapılan işlerin kontrolünü imkansız hale getiriyordu. Ayrıca yaygın satış ağı nedeniyle, satış noktalarındaki durumu gözlemleyebilmek için de bir otomasyona ihtiyaç duyuluyordu.

Tüm bu organizasyonu düzenli hale getirebilmek için Univera’nın mobil satış dağıtım ve sahadan online bilgi toplama konularındaki uzman yazılımları olan EnRoute Panorama ve Quest Panorama ile 1 Mart 2012 tarihinde, Bayi Otomasyon ve Sahadan Bilgi toplama projesi başladı. Proje ile Johnson Wax markalı ürünlerin dağıtımdan sorumlu distribütörlerde oluşan stok ve satış bilgisinin alınması ve market raflarından bu ürünler ile ilgili bilgilerin toplanması ve raporlanması amaçlandı.

Enroute Panorama ile Johnson Wax ürünlerinin bayi kanalındaki satış, stok ve sipariş bilgilerini merkez tarafından analiz edilebilir datalara dönüştürme işlemi gerçekleştirilmiş oldu. Quest Panorama ile de Johnson Wax ürünlerinin satış noktalarında merchandising ekiplerinin faaliyetlerinin elektronik ortamda izlenmesi, merkez ofisten belirlenen bilgilerin sahadan el terminalleri ile online olarak toplanması ve web tabanlı raporlama sistemi ile kontrol edilmesi sağlandı.

Proje, 14 distribütör, 21 depo, 60 satış temsilcisi ve 18 kişilik saha koordinatör ekibi ile gerçekleştirildi. Projenin EnRoute Panorama (Bayi Otomasyon Sistemi) tarafında Intermec CS40 el terminalleri kullanılırken, Quest Panorama (Sahadan Bilgi Toplama Sistemi) tarafında Samsung Galaxy S2 akıllı telefonlar kullanıldı.

6 ayda tamamlanan proje sonunda Johnson Wax yetkilileri, Univera’nın saha satış otomasyonundaki ve proje yönetimi konularındaki uzmanlıklarına güvenerek Panorama ürünlerini tercih ettiklerini belirttiler. Ayrıca proje ile birlikte distribütörlerin satış ve stok bilgilerine anlık olarak ulaşabildiklerini, saha elemanlarının merkezden iskonto ve promosyon tanımlayıp, kontrollerini yapabildiklerini belirttiler. Bunların yanında Quest Panorama ile sahada gerçekleşen tüm aktiviteleri, rakip aktivitelerini, görselleri ile beraber takip edebilir ve online raporlayabilir duruma geldiklerini de sözlerine eklediler.

Merhaba
İlginiz için teşekkür ederiz.
Yardımcı olmak için talebiniz hakkında bilgi alabilir miyim?