FMCG

Hızlı Tüketim Ürünleri (FMCG), 1992 yılından bu yana hizmet verdiğimiz ve tecrübemizin en yüksek olduğu sektörlerden biridir. FMCG, mobil bilişim çözümlerine en çok gereksinim duyulan sektörlerin başında gelmektedir. Çünkü “hız” ve “doğru veri” bu sektör için vazgeçilmezdir. Adından da anlaşılabileceği gibi hızlı tüketim ürünleri sektörü çok çeşitli ürünlerin pazara çok hızlı sürülüp dağıtıldığı, piyasa koşullarının hızla değiştiği ve rekabet koşullarının etkilerinin fazlasıyla hissedildiği sektördür.

Çoklu Kanal Satış Yönetimi EnRoute çözümümüz bugün Türkiye ve dünyanın en büyük hızlı tüketim ürünleri firmalarının kullandığı, sektörün en bilinen satış ve lojistik otomasyon sistemidir. Nestlé, Efes, Mondelez, Reckitt Benckiser, Johnson Wax, L’oreal, Evyap gibi dünya devi birçok FMCG şirketi EnRoute çözümümüzü kullanıyor.

Aynı şekilde ürün sirkülasyonunun yüksek olduğu, stoklama maliyetlerinin tavan yapabildiği bu sektörde Depo ve Üretim Yönetimi StokBar da Philip Morris, Opet, JTI, L’oreal, Doğuş Çay ve Gıda Grubu gibi kendi alanının en büyük firmalarında başarı ile kullanılıyor.

Sahadan Veri Toplama ve Mobil Ekip Yönetimi Quest  ise yine sektörün devleri Ülker, Nestlé, JTI, Imperial Tobacco, Haribo, Anadolu Efes, MARS gibi şirketler kullanıyor ve sahadaki iş faaliyetlerini (örneğin büyük süpermarketlerdeki saha temsilcilerinin tanzim teşhir aktivitelerini ya da saha şeflerinin kontrol faaliyetlerini) Quest ile izliyorlar.

Elektrik-Elektronik

Univera olarak ürettiğimiz sektör bağımsız çözümlerimiz ile müşterilerimize hizmet veriyoruz. Elektrik elektronik sektörü için de çözümlerimizi müşterilerimizin iş süreçlerine göre uyarlayıp, ihtiyaçlarını gideriyoruz. Satış, servis ve lojistik konularında elektrik elektronik sektöründeki firmaların dijital dönüşüm süreçlerinde yanlarında oluyoruz. 

Panorama Platformu üzerinde çalışan 6 farklı çözüm, elektrik elektronik sektöründeki firmaların üretimden, satış sonrası hizmet yönetimine kadar birçok sürecini ihtiyaca göre komple bir çözüm olarak ya da tek tek kullanılarak iş süreçlerinin dijitalleşmesini sağlıyor.    

İnşaat/Yapı Malzemeleri

Türkiye’de büyüme potansiyeli en yüksek sektörlerden biri olan inşaat alanında teknolojiyi iş süreçlerine entegre ediyoruz. İnşaat sektöründe her geçen gün yenilikler ortaya çıkıyor ve biz de sektördeki müşterilerimizin bu yeniliklerle buluşmalarını kolaylaştırıyoruz.

İnşaat ve yapı sektöründe Berk İnşaat, İkon Yapı gibi taahhüt firmaları Sahadan Veri Toplama ve Mobil Ekip Yönetimi Quest ile saha servis işlerini planlayıp izliyorlar. İnşaat sektörünün yapı malzemeleri kısmında ise Marshall gibi nalburiye üretimi ve dağıtımı yapan şirketler satış teşkilatlarını ve dağıtım kanallarını yine Çoklu Kanal Satış Yönetimi EnRoute ve Depo ve Üretim Yönetimi StokBar yazılımlarımızı kullanarak izliyor ve yönetiyorlar. Eczacıbaşı çatısı altında hizmet veren Intema satış kanallarının kontrolünü EnRoute çözümümüz ile sağlıyor. 

 

Perakende

Rekabetin çok yüksek olduğu perakende sektöründe müşteriye değer sunamayan perakendecilerin pazarda uzun vadede başarılı olmaları imkansızlaşıyor.

Perakende sektöründe birçok büyük marka da Panorama çözümlerini kullanarak rekabet avantajı kazanıyorlar.

A101, mağaza denetimi için kullandığı Sahadan Veri Toplama ve Mobil Ekip Yönetimi Çözümü Quest ile mağazalarını mükemmellik konusunda geliştiriyor. Şirket politikalarına uygun belirlenen mağaza standartlarını Quest üzerinde oluşturulan formlar ile denetliyor. Sahadaki denetçiler, mobil cihazları üzerinde kurulu uygulama ile mağaza denetimini gerçekleştirip, yönetim ofisine raporluyorlar. Bu sayede saha kontrolü sağlanmış oluyor. 

Otomotiv

Dünya ekonomisinin yaklaşık %5’ini oluşturan otomotiv sektörü Türkiye’de de hızlı büyüme gösteriyor. Dünyadaki otomotiv üreticisi ülkelere kıyasla Türkiye’nin farklı açılardan rekabet avantajı bulunuyor. Univera olarak biz de otomotiv sektöründeki müşterilerimize sunduğumuz hizmetler ile pazardaki konumlarını güçlendirmelerinde destek oluyoruz.

Türkiye’nin lastik sektöründe lider markası Brisa, depolarını ve bayi ağını Panorama ile yönetiyor. Geniş üretim hacmi ve satış ağını yönetmek için daha önce farklı çözümler kullanan Brisa, depo ve satış kanallarının ihtiyaçlarını karşılayan tek ve uyarlanabilir çözüm olan Panorama’yı kullanıyor. Tek bir platform üzerinden tüm verilerine hakim olabilen Brisa üretim ve satış ağı iş süreçlerindeki verimliliğini arttırıyor.

Otomotiv sektörünün liderlerinden BMC satış noktalarının kontrolünü EnRoute Çoklu Kanal Satış Yönetimi çözümümüz ile gerçekleştiriyor. Firma, farklı satış kanallarının yönetimini EnRoute ile sağlayarak verimli ve hızlı satış süreçlerine sahip oluyor. Saha verilerini ve mobil ekiplerinin yönetiminde de Quest tercih eden BMC gerçek zamanlı ve doğru veri analizleri ile verimliliğini arttırıyor.

50 yılı aşkın süredir sektörde faaliyetlerine devam eden Anadolu Motor Panorama ile birden fazla iş sürecinin kontrolünü sağlıyor. Satış ve servis süreçlerinin yanı sıra depo ve saha süreçleri gibi farklı gereksinimleri olan alanları da Panorama Dünyası ile yöneterek, sektörün liderlerinden olmaya devam ediyor.

Telekomünikasyon

Gelişen teknoloji ile birçok firma için zorunlu kılınan değişimlerden en çok etkilenen alanlardan biri de telekomünikasyon sektörü. Yerinde Ar-Ge merkezimiz sayesinde değişen koşullara hızlı ayak uydurabilen çözümlerimiz ile bugün telekomünikasyon sektöründe lider firmalara hizmet sunuyoruz. Mobil uygulama ihtiyacının giderek geliştiği günümüzde özellikle geniş dağıtım ağına sahip teknoloji firmaları mobil satış dağıtım, depo yönetimi ve sahadan veri toplama konularında mobil iş uygulamalarına ihtiyaç duyuyorlar. Çözümlerimiz teknoloji sektöründe hizmet veren firmaların da iş süreçlerinin daha hızlı ve etkili olmasını sağlıyor.

Teknoloji sektörünün büyük oyuncularından Vodafone da tüm bayi satış-dağıtım, lojistik ve AVM’lerdeki satış noktaları yönetimini EnRoute Çoklu Kanal Satış Yönetimi çözümümüz ile yönetiyor. Telekomünikasyon sektörünün liderlerinden biri olan Türk Telekom da satış kanallarının kontrolünde EnRoute çözümümüzü tercih ediyor.

Lojistik

Univera olarak barkod ve OT/VT sistemlerinde 25 yılı aşkın deneyimimiz bulunuyor. Bugüne kadar Türkiye’nin birçok dev lojistik firması ile donanım tedariğini de içeren başarılı projelere imza attık. Bunların arasında Ekol Lojistik, Reysaş, Nemport, Ful Lojistik gibi Türkiye’nin en gözde lojistik ve taşımacılık şirketleri bulunuyor. Ulaşım sektöründe ise Türkiye’nin en büyük havayolu şirketlerinden Atlasjet ile el terminalleri ile bakım ve lojistik işlerini planladık. Yine ulaşım sektörünün dev ismi Sabiha Gökçen Havalimanı İşletmeleri bagaj tanıma ve kargo ayrım işlemlerinde etiketleme çözümlerimiz ile hizmet verdik. 

Tüm bu projelerin yanında Türkiye'nin En Büyük İhracat Sağlayıcısı Netlog Lojistik Grubuna Çoklu Kanal Satış Yönetimi Çözümümüz EnRoute ile hizmet veriyoruz. 

Üretim

Teknolojinin ilerlemesi ve Endüstri 4.0 yaklaşımının başlangıcı üretim tesislerinde yeni bir dönemin doğmasını sağladı. Üretimde yaşanan köklü değişikliklerin ana sebebi olarak dijitalleşen sistemler karşımıza çıkıyor. Müşteri memnuniyetinin sağlanmasında en önemli unsurlardan olan kalite, üretim aşaması ile başlıyor. Üretim süreçlerini dijital ortamda kontrol edebilen şirketler, zaman ve maliyet anlamında tasarruf sağlarken zorlu pazar koşullarında rekabet avantajı kazanıyor. Üretim koşullarında gelişen teknolojik yapıları ve olası ihtiyaçları Univera olarak takip ediyor ve çözümlerimiz ile müşterilerimizin ihtiyaçlarına yanıt verebiliyoruz. Sektör bağımsız çalışan çözümlerimiz ile diğer tüm sektörler gibi üretim konusunda hizmet veren şirketlerin de dijitalleşmesini sağlıyoruz.

Sektörünün en deneyimlilerinden olan Anadolu Motor birçok iş sürecinin yönetiminde Panorama Dünyasına güveniyor. Anadolu Motor, uçtan uca çözüm sunan Panorama Ürün Ailesi  ile farklı iş süreçlerini dijital ortamda yönetiyor. Depoda başlayan süreci, satış, saha operasyonları, iş ortaklarının yönetimi gibi ürünün müşteriye ulaştığı noktaya kadar Panorama ile yönetiyor.

Savunma Sanayi

Ülkeler için en önemli konulardan olan savunma, beraberinde bir sanayinin de oluşmasını sağlamıştır. Büyük yatırımlarla geliştirilen savunma sanayi ürünleri, sektör için de büyük takip ve kontrol ve hatta teknik servis operasyonları gerektirmektedir.

Birçok sektörde olduğu gibi; savunma sanayi için de operasyonlarını kolaylaştıracak çözümler üretiyoruz. Panorama platformumuz üzerinde koşan 6 farklı çözümümüz ile savunma sanayindeki firmaların ihtiyaçlarına uygun olarak projeler üretiyor ve onlar için avantaj sağlıyoruz.

Satış Sonrası Hizmet Çözümümüz CallDesk ile Nurol Makina ve BMC’ye hazırladığımız projelerle teknik servis ve onarım süreçlerinin kolay yönetilmesine yardımcı oluyoruz. Servis ve merkez servis sürelerinin düzenlenmesi, servis işlemlerinin dijital ortamda takibi, direkt satış, periyodik müşteri memnuniyet bakımları ve planlanması/takibi, yedek parça stok takibi ve servis iş ortaklarına stok transferi gibi birçok işlemde CallDesk ile kolaylık sağlayarak, operasyonların hızlı ve doğru ilerlemesi için çalışıyoruz.

Enerji

Enerji sektörü ülkeler ekonomisinde en başlarda yer alan ekonomik alanlardır. Özellikle son yıllarda, kömür, petrol ve elektrik gibi sınırlı sayıda enerji türlerininin yanında hidroelektrik, jeotermal, doğal gaz, güneş, rüzgâr gücü, gibi alternatif enerji türlerinden de yararlanma yoluna gidilmiştir. Bu da sektörün gelişmesini sağlamaktadır.

Enerji sektörünün doğası gereği enerji kaynağının bulunduğu alanda yapılan çalışmalar geniş çaplı ve detaylıdır. Bu operasyonda çalışan mobil personel, demirbaş ya da sahanın durumu ile ilgili bilgiler Panorama’nın Quest çözümü ile dijital ortama kolaylıkla aktarılabiliyor.

EnerjiSA için hazırladığımız proje kapsamında, enerji üretim santrallerinde çalışan teknisyenleri ve mobil ekip amirleri, saha denetimleri ve bakım süreçlerini barkod destekli altyapıyla mobil cihazlar üzerinden merkezi SAP sistemine entegre bir şekilde yürütüyor.